Mišići koji stabiliziraju kralješnicu svakako su veoma mali i okruženi mišićima stražnjice i nogu. Ako hoćemo trenirati ove male leđne mišiće moramo ih izolirati i isključiti velike susjedne mišiće. Ako izoliramo veliku skupinu mišića, možemo i kod visoko treniranih sportaša ustanoviti jasne nedostatke u području leđne muskulature.
Selektivnim treningom oslabljene dubinske (kratke) leđne muskulature može se ne samo ciljano povećati snaga mišića nego dolazi do specijalnog treninga tkiva diskusne i koštane mase. Povećanom prokrvljenošću ovog područja dodatno sepoboljšava ishranjenost diskusa. Pozitivna posljedica toga jest gradnja tkiva, prije svega tkiva diskusa kao i kostiju kralješnice.
Pokreće se rekondicioniranje leđne muskulature pa i tkiva diskusa i kralješničke kosti. Pri provođenju terapije jačanja na kralješnici potrebne su specijalne sprave, koje ne opterećuju ni zglobove ni diskuse, ali unatoč tome imaju učinak koji stimulira mišiće.
Terapijske sprave moraju proizvoditi mehanički otpor koji odgovara odgovarajućoj skupini mišića. Takve terapijske sprave ne nalaze se u fitness centrima.
Nakon detaljnog pregleda radi isključenja mogućih kontraindikacija, terapija se
proteže na oko 12 – 18 tretmana, otprilike 1 – 2 puta tjedno.
Svaki tretman provodi se u pojedinačnoj obradi sa specijalno obučenim trenerima,
koji su specijalizirani isključivo za jačanje u području kralješnice.
Bolovi u leđima jedna su od najčešćih i najskupljih bolesti modernih industrijskih društava. Ti se bolovi odnose na najrazličitije liječene i najmanje shvaćene probleme.
Kronična bol u leđima često dovodi do značajnog smanjenja kvalitete života onoga tko je njom pogođen: ugrožena je profesija, sportom se može baviti tek ograničeno, gube se društveni kontakti, uvlače se potištenost i nesigurnost.
– kronični bolovi u leđima
– pošteda i neopterećivanje
– opadanje muskulature
– više bolova i leđima
– još više poštede i neopterećivanja
– jače opadanje muskulature
– totalna nestabilbost
1. IZOLIRANJE MUSKULATURE KOJU TREBA MJERITI
Da bi se ojačalo muskulaturu kralješnice, zdjelica treba biti potpuno fiksirana. Samo tako možemo isključiti jake mišiće stražnjice i nogu. Rekondicioniranje leđne muskulature moguće je samo pri fiksiranoj zdjelici. Budući da to dosad nije bilo moguće iz tehničkih razloga vezanih za sprave, izostajao je rezultat.
2. ELIMINIRANJE VELIČINE TJELESNE MASE
Uslijed pacijentove težine na pojedinim mjernim mjestima dolazi do prednosti odnosno nedostataka. Stoga se tjelesna masa mora tijekom cijele amplitude pokreta uravnoteživati protu -utegom/protutežom da bi se postigla kompenzacija sile teže.
3. UZIMANJE U OBZIR NAPETOSTI /RASTEZLJIVOSTI SLABINSKIH DIJELOVA I NETO SNAGE MIŠIĆA
Elastičnost muskulature, ligamenata i protu-pritisak mekih dijelova
trbuha proizvode sile koje imaju utjecaj na rezultat mjerenja. Ova
napetost slabinskih dijelova mora se u svakoj poziciji mjeriti i uzeti u obzir.
4. STATIČKO TESTIRANJE PREKO UKUPNOG OPSEGA KRETANJA
Dinamičko mjerenje mišićnih snaga nije moguće budući da su sile
ubrzavanja odnosno kočenja, unutarmišićna trenja itd. remetilačke
veličine koje se ne mogu definirati. Stoga nije moguće takozvano
izokinetičko mjerenje snage.
5. UTVRĐIVANJE TIPA MIŠIĆNIH VLAKANA
Poznavanje sastava tipa vlakana (brza ili izdržljiva/ustrajna) nužno je radi utvrđivanja optimalnih terapijskih intervala i intenziteta opterećenja.
Prevladavanje vlakana tipa «fast-twitch» (brzi trzaj) jest faktor rizika za leđa, budući da ta muskulatura kod trajnijih opterećenja zakazuje.
Individualno podešavanje sprave, prvi trening, probni test
Sastavljanje ulaznog testa s terapijom koja slijedi
Dinamička terapija jačanja
Utvrđivanje lokalne mišićne izdržljivosti i tipizacija mišićnih vlakana
Dinamička terapija jačanja
Zaključna dijagnostika